Tallinn
Tagasi
Tallinn Choose country

Et saada olulisi toitaineid ja mikrotoitaineid, peab toitumine olema väga mitmekülgne. Tervisliku toitumise vahekorrad võivad varieeruda, sest erinevad inimesed vajavad erinevaid toiduainete kombinatsioone.

Küll aga on olemas mõningad ühised tegurid, mida teaduslikud tõendid kinnitavad. Need tegurid on:

  • Suur rõhk taimetoidul – menüü peab alati sisaldama suuremas koguses köögivilju. See, kas taimetoidule lisame ka loomset, on meie enda otsustada.
  • Suur rõhk täisväärtuslikul toidul – peaksime piirama kiireid süsivesikuid, lisatud suhkruid ja töödeldud toitu.

 

KAS ON OLEMAS IDEAALNE SÜSIVESIKUTE, VALKUDE JA RASVA KOMBINATSIOON?

Me kõik oleme erinevad ning vajame erinevas koguses erinevaid toitained. Küll aga on olemas taldrikureegel, millest peaks toitumisel lähtuma.

  • Pool taldrikust peab olema täidetud värviliste ja tärklisevabadest juur- või puuviljadest.
  • Veerand taldrikust süsivesikuid.
  • Veerand taldrikust valgutoitu.

Selline taldrikureegel peaks olema rakendatud nii lihtsatel roogadel kui ka keerulisematel nagu näiteks pasta või segupraadidel. Inimeste vanusest ja liikumisest ning kohati ka terviseseisundist sõltub, kas mõnda toitainet peaks tarbima rohkem või vähem kui taldrikureeglis kirjas. Selleks, et enda toitumist paika saada, konsulteeri toitumisspetsialistiga.

 

KUI PALJU TULEKS TARBIDA VETT?

Piisav kogus vedelikku päeva jooksul on oluline igal juhul. Ka siis, kui sel päeval on trennist puhkepäev. Me kaotame vedeliku terve päeva jooksul loomulikult hingates kui ka higistades. Kui me teeme trenni, on need protsessid kiirendatud. Jälgi, et tarbiksid päeva jooksul piisavalt vedelikku ja eelkõige vett ning jälgi oma uriini värvi. Kui see on kahvatult läbipaistev, oled tarbinud päeva jooksul vedelikku piisavalt.

Teksti allikas

VÕTA MEIEGA ÜHENDUST